Évente sok macska betegszik meg, vagy pusztul el olyan fertõzõ betegségek miatt, amelyeket vakcinázással tartósan meg lehetett volna elõzni.
A fertõzõ betegségeket okozó vírusok és baktériumok nagyon elterjedtek a macskák között. A nem oltott macskákra óriási veszély leselkedik, hogy megbetegszenek és elpusztulnak. Tény, hogy a fertõzõ betegségek esetében a megelõzés a legfontosabb, hiszen számos betegség következményét gyógykezeléssel már nem tudjuk megszüntetni. Amikor a macska már megbetegedett, a tüneteket súlyos költségek árán valamennyire enyhíteni lehet, de ez nem mindig jár sikerrel. A macska vakcinázása a tulajdonos felelõssége, mivel a nem oltott macskák fertõzési forrást jelentenek a többi számára.
Hogyan mûködik a vakcina ?
A vakcinában található gyengített vagy elölt mikroorganizmus aktiválja a szervezet saját védelmi rendszerét és ezáltal a szervezetben védõanyagok, ellenanyagok képzõdését serkenti. Ezek az ellenanyagok védik meg a fertõzõ betegségek ellen a macskát. Ezt a védelmet nevezzük immunitásnak.
A kölyökmacskák védõoltása
A kölyökmacska alapimmunitásának létrehozásához 9 hetes kortól kezdve valamennyi fertõzõ betegség ellen oltást kell kapnia. Hiszen az anyától a tejjel felvett ellenanyagok szintje egyre csökken. Ezek a védõoltások a kölyköknél csak akkor hatékonyak, ha megismétlésre kerülnek, hogy a szervezet memóriasejtjei jól rögzítsék azt. Az Ön állatorvosa tájékoztatja a cica számára szükséges valamennyi oltásról, és arról, hogy meddig nem érintkezhet más macskákkal. Az állatorvos a védõoltásokat oltási könyvbe írja be, hogy nyomon lehessen követni, milyen fertõzõ betegségek ellen védett az állat. Ez nagyon fontos dokumentum, a veszettség oltásokat is tartalmazza, és kiállítások, utazások esetén az állat egészségi állapotának igazolására szolgál.
Felnõtt macskák védõoltása
A kölyök állatok alapoltásokkal szerzett védettsége nem tart egész életükön át. A védõoltásokat évente egyszer ismételni kell, hogy a felnõtt macska biztosan védett legyen a fertõzõ betegségek ellen. Az évi ismétlõ oltások emlékeztetik, felfrissítik a macska immunrendszerét. Az ismétlõ oltások azért is fontosak, mert az állatorvos ellenõrizni tudja macskánk egészségi állapotát.
Utazás a macskával
A határon történõ átlépéshez a macskának az egészségérõl szóló hatósági állatorvosi igazolásra és érvényes oltási könyvre van szüksége. Az utolsó oltás az utazás elõtt legalább két héttel történjen, mert a megfelelõ immunállapot kialakításához legalább ennyi idõre van szükség.
Mi a teendõ, ha a macska kölyökkorában nem kapott oltásokat, vagy az évi védõoltást nem kapta meg ?
Azonnal kérdezze állatorvosát, mert a fertõzõ betegségek kórokozói nagyon elterjedtek a környezetben. Az oltások elhagyása veszélyezteti macskája és a többi cica egészségét!
A védõoltások és a paraziták elleni kezelés
Ha a macskák szervezetében paraziták vannak, akkor az alapoltásokra nem tud megfelelõ immunválasz kialakulni. A vakcinák nagyobb védelmet tudnak biztosítani a parazitáktól mentes kölyök állatokban!
Orsóférgesség
A kölyökmacskák orsóféreggel a megszületést követõen fertõzõdhetnek, amikor a fertõzött anyamacska tejével veszik fel a lárvákat. A féregpetéket az újszülöttek felvehetik egymás, és anyjuk bélsarából is. Ezért valamennyi újszülött macskát potenciálisan fertõzöttnek kell tekinteni. Az orsóféreg az embert is megfertõzi: az állat simogatásakor peték kerülhetnek a kezünkre, szánkba. Az orsóférgek kisgyerekben a lárvavándorlás során allergiát, sõt vakságot is okozhatnak!
Védekezés: A kölyök állatot 6 hetes korig 2 hetente kezeljük féregtelenítõ pasztával (pl. Banminth Katze), majd 6 hetes korától negyedévente féregtelenítõ tablettával, vagy Stronghold bõrre cseppenthetõ gyógyszerrel, mivel a felnõtt állatok a környezetbõl bárhol felvehetik az orsóféreg és egyéb férgek petéit, lárváit.
Bolhásság
A bolhák irritálják a kölyök állatokat, csípésük nyomán allergiás bõrgyulladás is kialakulhat. Elpusztításuk nem elegendõ csak az állaton, mivel ott a bolha populáció csupán 5%-a él kifejlett bolhaként. A többi 95% az állat környezetében, fekvõhelyén, a lakásban, a szõnyegben, mint pete, lárva és báb fejlõdési alakokban található.
Védekezés: Többféle modern készítmény áll rendelkezésre, melyek nem csak elpusztítják az állaton lévõ bolhákat, de tartósan meg is védik az újrafertõzõdéstõl. (pl. Stronghold, Frontline Spot on, -spray).